Otyłość – choroba cywilizacyjna?

wirusowe zapalenie wątroby typu A

Za choroby cywilizacyjne uważa się wszystkie te, które powszechnie występują na całym świecie. Do chorób tych zalicza się także otyłość. Dawniej była symbolem dobrobytu i powodzenia. Obecnie coraz częściej lekarze przekonują o jej szkodliwym oddziaływaniu na organizm.

W chorobie dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. W przypadku kobiet, uznaje się, że ilość tkanki tłuszczowej wynosi powyżej 25% masy ciała. U mężczyzn, graniczna ilość tkanki tłuszczowej to 15%. O otyłości może także informować wskaźnik BMI. Jeżeli wynosi on co najmniej 30 kg/m2, świadczy on o rozwijającej się otyłości.

Otyłość zazwyczaj występuje w krajach wysoko rozwiniętych oraz średnio rozwiniętych. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, które skutecznie wpływa na pogorszenie jakości życia, a często nawet do szybkiego zgonu. Otyłość może się także przyczyniać do wzrastającej niepełnosprawności, a także innych chorób. Przypadłość można leczyć na kilka sposobów. Podstawą jest ograniczenie spożywanych posiłków, jak również wzrost aktywności fizycznej. Jeśli jednak metoda ta nie skutkuje, może się okazać, że otyłość jest konsekwencją innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest wykonanie podstawowych badań, które określą charakter otyłości.

groźną odmianą wzw jest żółtaczka a powpodująca uszkodzenie wątroby Relenza 5mg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *