Choroby, które powodują otyłość

Aerosonit

Otyłość często spowodowana jest przez nieprawidłowe odżywianie oraz brak ruchu. Tymczasem, w niektórych przypadkach, za rozwój otyłości odpowiadają inne, współistniejące choroby.

Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy. Przyczyną tej choroby są zaburzenia hormonalne, w wyniku których chorzy mają trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Często, pomimo ograniczeń w spożywaniu pokarmów, obserwuje się nadmierny wzrost kilogramów, co w konsekwencji prowadzi do otyłości. Innymi objawami niedoczynności tarczycy jest także nadmierna senność, problemy z koncentracją, zaburzenia miesiączkowania czy paradontoza. W takim przypadku niezbędne jest leczenie endokrynologiczne.

Inną chorobą, której objawem może być otyłość jest zespół Cushinga. U chorych obserwuje się zwiększony poziom kortyzolu. Zaobserwowano, że choroba rozwija się najczęściej u osób, które długotrwale zażywają sterydy w leczeniu różnorodnych chorób. W zespole Cushinga tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim na karku, twarzy czy tułowiu. Towarzyszy temu występowanie rozstępów, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia snu.

W przypadku kobiet chorobą, która może mieć związek z otyłością jest zespół policystycznych jajników. Innymi objawami tej choroby jest również łojotok skóry, trądzik, zaburzenia miesiączkowania. Niekiedy rozwijają się także inne schorzenia, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Rotarix cholinki miód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *